top of page

Doi participanți la TT EURO.CUP au câștigat medalii de bronz la Jocurile Paralimpice!

Sportivii care participă în mod regulat la turneele TT EURO.CUP au câștigat medalii de bronz la Jocurile Paralimpice 2024 de la Paris! Maksym Nikolenko și Irina Shinkareva au adăugat la pușculița de premii a echipei ucrainene, concurând în diferite clase ale competiției paralimpice de tenis de masă.

Maksym Nikolenko

Maksym Nikolenko reprezintă divizia masculină Star la TT EURO.CUP, a jucat o serie de meciuri tensionate în categoria MS8 simplu masculin. În primul meci din 1/16 de finală, desfășurat pe 2 septembrie, el a obținut o victorie convingătoare în fața lui Alejandro Diaz.

A doua zi, 4 septembrie, în sferturile de finală, Maxim și-a continuat triumful trecând de Bertier Clément. Cu toate acestea, pe 6 septembrie, ucraineanul a fost oprit de Zhao Shuai în semifinale, ceea ce l-a privat pe Maxim de posibilitatea de a lupta pentru aur.

În ciuda acestui fapt, Nikolenko a câștigat medalia de bronz. Acest premiu a confirmat nivelul ridicat de calificare și profesionalism, pe care îl demonstrează în turneele TT EURO.CUP.

Irina Shinkareva

Irina Shinkareva, membră a diviziei Master la TT EURO.CUP, a avut, de asemenea, un rezultat incredibil în proba de dublu mixt la Jocurile Paralimpice 2024.

Irina și partenerul ei Victor Didukh au trecut cu succes de primul meci din 1/16 de finală, care a avut loc pe 29 august, învingându-i pe Didier Lucas și Kamkasomphu Tu.

A doua zi, pe 30 august, în sferturile de finală, perechea ucraineană și-a asigurat un loc în semifinale prin depășirea lui Salmin Paulo și Alexander Brun.

Pe 31 august, Shinkareva și Didukh au pierdut în semifinale în fața lui Zhao Shuai și Mao Jingdian. Cu toate acestea, acest lucru nu i-a împiedicat pe Irina și Viktor să câștige medaliile de bronz, care a fost un moment cheie pentru echipa ucraineană de tenis de masă la Jocurile Paralimpice.

Succesul sportivilor TT EURO.CUP pe scena internațională

Maxim Nikolenko și Irina Shinkareva participă de mult timp cu regularitate la turneele TT EURO.CUP. Succesul lor pe scena internațională, în special la Jocurile Paralimpice de la Paris, este o dovadă a nivelului lor ridicat de pregătire și a setei lor de victorie.

Medaliile paralimpice câștigate de Nikolenko și Shinkareva nu au fost doar o victorie personală importantă pentru fiecare dintre ei, ci și un simbol al forței și al dedicării sportivilor ucraineni în lupta pentru realizări sportive la nivel internațional.

Acest lucru confirmă încă o dată că TT EURO.CUP este o platformă care ajută sportivii să se dezvolte și să atingă înălțimi incredibile în cariera lor.